Eaton XTAE012B10AD006
SKU: CS4998780MPN: XTAE012B10AD006Alternate Part #: 3-1802-1304AUPC/EAN: 782116842186
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,120 Vdc,1NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998780 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10AD006 |
| Alternate Part # | 3-1802-1304A |
| UPC/EAN | 782116842186 |

