Eaton XTAE007B10C5E005
SKU: CS4997521MPN: XTAE007B10C5E005Alternate Part #: 3-2589-159AUPC/EAN: 786685675176
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,415/480 Vac,1-5A overload,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Current | 1-5 A overload |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997521 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10C5E005 |
| Alternate Part # | 3-2589-159A |
| UPC/EAN | 786685675176 |
