Eaton XTAE007B10A5E005
SKU: CS4997464MPN: XTAE007B10A5E005Alternate Part #: 3-2589-129AUPC/EAN: 786685418322
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,208V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997464 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10A5E005 |
| Alternate Part # | 3-2589-129A |
| UPC/EAN | 786685418322 |
