Eaton XTAE012B01B5G005
SKU: CS4998470MPN: XTAE012B01B5G005Alternate Part #: 3-2589-610AUPC/EAN: 786685419114
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998470 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01B5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-610A |
| UPC/EAN | 786685419114 |
