Eaton XTAE012B01B5G005
SKU: CS4998470MPN: XTAE012B01B5G005Alternate Part #: 3-2589-610AUPC/EAN: 786685419114
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |