Eaton XTAE012B01A5G005
SKU: CS4998430MPN: XTAE012B01A5G005Alternate Part #: 3-2589-604AUPC/EAN: 786685419053
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |