Eaton XTAE007B10B5G005
SKU: CS4997503MPN: XTAE007B10B5G005Alternate Part #: 3-2589-136AUPC/EAN: 786685418391
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997503 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10B5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-136A |
| UPC/EAN | 786685418391 |
