Eaton XTAE012B10C5E020
SKU: CS4998871MPN: XTAE012B10C5E020Alternate Part #: 3-2589-761AUPC/EAN: 786685675183
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,415/480 Vac,4-20A standard overload,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Current | 4-20 A standard overload |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998871 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10C5E020 |
| Alternate Part # | 3-2589-761A |
| UPC/EAN | 786685675183 |
