Eaton XTAE012B10C5E020
SKU: CS4998871MPN: XTAE012B10C5E020Alternate Part #: 3-2589-761AUPC/EAN: 786685675183
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,415/480 Vac,4-20A standard overload,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |