Eaton V48M34T1516TR
SKU: CS4995562MPN: V48M34T1516TRAlternate Part #: V15DA101TRUPC/EAN: 786680226908
Eaton General purpose ventilated transformer




$4,026.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 45 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-400Y/231, 150C rise, Aluminum windings, with Certified Production Test Report
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Certified test report |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995562 |
|---|---|
| MPN | V48M34T1516TR |
| Alternate Part # | V15DA101TR |
| UPC/EAN | 786680226908 |


