Eaton V48M34T3316
SKU: CS4995568MPN: V48M34T3316Alternate Part #: V33DA031UPC/EAN: 786680196898
Eaton General purpose ventilated transformer

$27,589.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 300 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 400Y/231, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 300 kVA
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-400Y/231 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995568 |
|---|---|
| MPN | V48M34T3316 |
| Alternate Part # | V33DA031 |
| UPC/EAN | 786680196898 |

