Eaton V48M34T4916
SKU: CS4995571MPN: V48M34T4916Alternate Part #: V49DA094UPC/EAN: 786680225253
Eaton General purpose ventilated transformer




$13,162.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 150 kVA, 3PH 480-400Y/231 150C rise, aluminum windings
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Voltage Rating | 480-400Y/231V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995571 |
|---|---|
| MPN | V48M34T4916 |
| Alternate Part # | V49DA094 |
| UPC/EAN | 786680225253 |

