Eaton V48M34T3016TR
SKU: CS4995567MPN: V48M34T3016TRAlternate Part #: V30DA102TRUPC/EAN: 786680226953
Eaton General purpose ventilated transformer




$5,016.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 30 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-400Y/231, Aluminum windings, with Certified Production Test Report
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Certified test report |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995567 |
|---|---|
| MPN | V48M34T3016TR |
| Alternate Part # | V30DA102TR |
| UPC/EAN | 786680226953 |


