Eaton H48M51F2216TRLS52
SKU: CS4890350MPN: H48M51F2216TRLS52Alternate Part #: H22DA032TRUPC/EAN: 786680226885
Eaton General purpose ventilated transformer

$36,254.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 45 kVA K4, Ventd XFMR 3PH 480-416Y/240, 115C rise, Aluminum windings, 52dB Sound, With Certified Production Test Report
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 945 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Certified test report |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 416Y/240 V |
| Sound Level | 52 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4890350 |
|---|---|
| MPN | H48M51F2216TRLS52 |
| Alternate Part # | H22DA032TR |
| UPC/EAN | 786680226885 |

