Eaton V48M28F7516CUS6
SKU: CS4995273MPN: V48M28F7516CUS6Alternate Part #: V75DC062UPC/EAN: 786680230318
Eaton General purpose ventilated transformer




$30,276.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
75 kVA DOE 2016 Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115 °C rise, Copper,
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | 316 stainless steel enclosure |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | 942 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995273 |
|---|---|
| MPN | V48M28F7516CUS6 |
| Alternate Part # | V75DC062 |
| UPC/EAN | 786680230318 |


