Eaton V48M28T4516ESSR
SKU: CS4995458MPN: V48M28T4516ESSRAlternate Part #: V45DA004SRUPC/EAN: 786680226922
Eaton General purpose ventilated transformer




$12,552.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 45 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, Aluminum windings, Shielded, with Certified Sound Test
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Modification 1 | Sound test report, shielded |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995458 |
|---|---|
| MPN | V48M28T4516ESSR |
| Alternate Part # | V45DA004SR |
| UPC/EAN | 786680226922 |


