Eaton QCGFEP1030W1
SKU: CS4976617MPN: QCGFEP1030W1Alternate Part #: 8789C11G14UPC/EAN: 786679414262
Eaton QC GFCI circuit breaker





$466.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Auxiliary switch, 30 mA trip sensitivity, 15 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Bell alarm, 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976617 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1030W1 |
| Alternate Part # | 8789C11G14 |
| UPC/EAN | 786679414262 |



