Eaton P48G11S1526S64X
SKU: CS4975990MPN: P48G11S1526S64XAlternate Part #: P15PA0014XUPC/EAN: 786680225727
Eaton Mini-Power center

$40,139.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA NEMA 4X Mini Power Center 1PH 480V-120/240V 26 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2874X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11H |
Specifications
| SKU | CS4975990 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1526S64X |
| Alternate Part # | P15PA0014X |
| UPC/EAN | 786680225727 |

