Eaton P60G11S1526S64X
SKU: CS4976101MPN: P60G11S1526S64XAlternate Part #: P15PA0024XUPC/EAN: 786680225826
Eaton Mini-Power center

$34,650.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA NEMA 4X Mini Power Center 1PH 600V-120/240V 26 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2874X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11H |
Specifications
| SKU | CS4976101 |
|---|---|
| MPN | P60G11S1526S64X |
| Alternate Part # | P15PA0024X |
| UPC/EAN | 786680225826 |

