Eaton P48G11S1024HCUBS64X
SKU: CS4975976MPN: P48G11S1024HCUBS64XAlternate Part #: P10BC0034XUPC/EAN: 786680240782
Eaton Mini-Power center

$30,334.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
10 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, 316SS NEMA 4X, 115°C rise, 2874X, M48G11GB, Copper,24 spaces, bolt-on, HFD main
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2874X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 Stainless Steel Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11GB |
Specifications
| SKU | CS4975976 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1024HCUBS64X |
| Alternate Part # | P10BC0034X |
| UPC/EAN | 786680240782 |

