Eaton P48G11S1526FCU
SKU: CS4975983MPN: P48G11S1526FCUAlternate Part #: P15PC011UPC/EAN: 786680240539
Eaton Mini-Power center

$29,807.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, NEMA 3R, 115°C rise, 287, M48G11H, Copper, 26 spaces, plug-in, FD main
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11H |
Specifications
| SKU | CS4975983 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1526FCU |
| Alternate Part # | P15PC011 |
| UPC/EAN | 786680240539 |

