Eaton P48G11S2526CUS64X
SKU: CS4976001MPN: P48G11S2526CUS64XAlternate Part #: P25PC0014XUPC/EAN: 786680240560
Eaton Mini-Power center

$37,724.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
25 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, 316SS NEMA 4X, 115°C rise, 2874X, M48G11K, Copper, 26 spaces, plug-in
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2874X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 Stainless Steel Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11K |
Specifications
| SKU | CS4976001 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2526CUS64X |
| Alternate Part # | P25PC0014X |
| UPC/EAN | 786680240560 |

