Eaton P48G11S1526HCU
SKU: CS4975986MPN: P48G11S1526HCUAlternate Part #: P15PC009UPC/EAN: 786680235238
Eaton Mini-Power center

$25,086.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 80C Rise, Copper Windings, NEMA 3R, 26 branch spaces, HFD Primary Main breaker
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | HFD primary main |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11H |
Specifications
| SKU | CS4975986 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1526HCU |
| Alternate Part # | P15PC009 |
| UPC/EAN | 786680235238 |


