Eaton P48G11S1020CUS64X
SKU: CS4975958MPN: P48G11S1020CUS64XAlternate Part #: P10PC0014XUPC/EAN: 786680240881
Eaton Mini-Power center

$28,775.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 10 KVA, Single-phase, PV: 480V, SV: 120/240V, 115C Rise, copper, 20 spaces, plug-in, 316SS NEMA 4X enclosure, Frame: 2874X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | MPC 1 Ph |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2874X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316SS NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11G |
Specifications
| SKU | CS4975958 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1020CUS64X |
| Alternate Part # | P10PC0014X |
| UPC/EAN | 786680240881 |

