Eaton P48G11S1020CULS47
SKU: CS4975955MPN: P48G11S1020CULS47Alternate Part #: P10PC007UPC/EAN: 786680240751
Eaton Mini-Power center

$13,028.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
10 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, NEMA 3R, 115°C rise, 286, M48G11G, Copper, 20 spaces, plug-in, 47 dB
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 286 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | 47 dB |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11G |
Specifications
| SKU | CS4975955 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1020CULS47 |
| Alternate Part # | P10PC007 |
| UPC/EAN | 786680240751 |


