Eaton P48G11S1020HS6
SKU: CS4975964MPN: P48G11S1020HS6Alternate Part #: P10PA012UPC/EAN: 786680240768
Eaton Mini-Power center

$21,188.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
10 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, 316SS NEMA 3R, 115°C rise, 286, M48G11G, Aluminum, 20 spaces, plug-in, HFD main
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 286 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 Stainless Steel Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11G |
Specifications
| SKU | CS4975964 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1020HS6 |
| Alternate Part # | P10PA012 |
| UPC/EAN | 786680240768 |

