Eaton P48G28B1518CUB
SKU: CS4976013MPN: P48G28B1518CUBAlternate Part #: R15BC011UPC/EAN: 786680240485
Eaton Mini-Power center

$37,414.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 3PH 480 V-208Y/120 V, NEMA 3R, 80°C rise, 291B, M48G1H, Copper, 18 spaces, bolt-on
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976013 |
|---|---|
| MPN | P48G28B1518CUB |
| Alternate Part # | R15BC011 |
| UPC/EAN | 786680240485 |


