Eaton P48G28T2124CUBSS
SKU: CS4976043MPN: P48G28T2124CUBSSAlternate Part #: R21BC004UPC/EAN: 786680235474
Eaton Mini-Power center

$23,255.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
22.5 kVA Mini Power Center 3PH 480-208Y/120, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R 304 Stainless steel enclosure, 24 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 22.5 kVA |
| Kva Rating | 22.50 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 22.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1J |
Specifications
| SKU | CS4976043 |
|---|---|
| MPN | P48G28T2124CUBSS |
| Alternate Part # | R21BC004 |
| UPC/EAN | 786680235474 |

