Eaton N43M28T12X
SKU: CS4903399MPN: N43M28T12XAlternate Part #: N12410UPC/EAN: 786680053375
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$17,427.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 416V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 112.5 kVA, Al windings , Elec. Shield, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-13 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 112.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4903399 |
|---|---|
| MPN | N43M28T12X |
| Alternate Part # | N12410 |
| UPC/EAN | 786680053375 |

