Eaton N43M28T50XCU
SKU: CS4903404MPN: N43M28T50XCUAlternate Part #: N50510UPC/EAN: 786680064982
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$30,042.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 416V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 50 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 915D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 915D |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4903404 |
|---|---|
| MPN | N43M28T50XCU |
| Alternate Part # | N50510 |
| UPC/EAN | 786680064982 |

