Eaton GD75D79CU
SKU: CS4878862MPN: GD75D79CUAlternate Part #: GD75501UPC/EAN: 786680067723
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$22,113.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-20, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277V, 150°C, 75 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-20 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4878862 |
|---|---|
| MPN | GD75D79CU |
| Alternate Part # | GD75501 |
| UPC/EAN | 786680067723 |


