Eaton N38M28T12XCU
SKU: CS4903360MPN: N38M28T12XCUAlternate Part #: N12408UPC/EAN: 786685197968
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$35,865.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 380V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 112.5 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 112.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4903360 |
|---|---|
| MPN | N38M28T12XCU |
| Alternate Part # | N12408 |
| UPC/EAN | 786685197968 |

