Eaton N43M51T22X
SKU: CS4903406MPN: N43M51T22XAlternate Part #: N22312UPC/EAN: 786680067914
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$17,503.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 416V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 416Y/240V, 150°C, 225 kVA, Al windings , Elec. Shield, Frame: 919, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-13 |
| Frame | 919 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 416Y/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4903406 |
|---|---|
| MPN | N43M51T22X |
| Alternate Part # | N22312 |
| UPC/EAN | 786680067914 |


