Eaton N38M37T12XCU
SKU: CS4903364MPN: N38M37T12XCUAlternate Part #: N12420UPC/EAN: 786680111396
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$30,178.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Nonlinear ventilated transformer KT-13 Three-phase 380 DELTA 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 380Y/220V 150°C 112.5 kVA Copper windings 917 283M WS34 Electrostatically shielded 50/60 Hz
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | KT-13 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 112.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Nonlinear ventilated transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Wiring Connection | 283M |
Specifications
| SKU | CS4903364 |
|---|---|
| MPN | N38M37T12XCU |
| Alternate Part # | N12420 |
| UPC/EAN | 786680111396 |

