Eaton M080-601
SKU: CS4898632MPN: M080-601UPC/EAN: 782114265116
Eaton 5A split core current sensor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 600A, 1% accuracy, 2.60 x 6.25 in window
Attributes
| Accuracy | 1% |
| Amperage Rating | 600A |
| Application Current Primary Rating | 600A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 2.60 x 6.25 in |
| Window Size | 2.60” x 6.25” |
Specifications
| SKU | CS4898632 |
|---|---|
| MPN | M080-601 |
| UPC/EAN | 782114265116 |

