Eaton M060-401
SKU: CS4898622MPN: M060-401UPC/EAN: 782114265000
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton 5A split core current sensor, 400A, 1% accuracy, 2.60 x 2.75 in window
Attributes
| Accuracy | 1% |
| Amperage Rating | 400A |
| Application Current Primary Rating | 400A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 2.60 x 2.75 in |
| Window Size | 2.75” x 2.70” |
Specifications
| SKU | CS4898622 |
|---|---|
| MPN | M060-401 |
| UPC/EAN | 782114265000 |

