Eaton MD330D92XCU
SKU: CS4897287MPN: MD330D92XCUAlternate Part #: D53309UPC/EAN: 786680111075
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$117,846.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN 460Y/266V 150°C 330 kVA Copper windings 919E 428A WS35 50/60 Hz 300 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 330 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS35 |
| Wiring Connection | 428A |
Specifications
| SKU | CS4897287 |
|---|---|
| MPN | MD330D92XCU |
| Alternate Part # | D53309 |
| UPC/EAN | 786680111075 |

