Eaton MD440E92
SKU: CS4853871MPN: MD440E92Alternate Part #s: D44302MD440E92UPC/EAN: 786680000218
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$54,673.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 440 kVA, Al windings, Frame: 919E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 400 hp |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853871 |
|---|---|
| MPN | MD440E92 |
| Alternate Part #s | D44302, MD440E92 |
| UPC/EAN | 786680000218 |

