Eaton MD330E86FCUEEES57
SKU: CS4897294MPN: MD330E86FCUEEES57Alternate Part #: D53123UPC/EAN: 786680111044
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$121,125.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 208 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 460Y/266V 115°C 330 kVA Copper windings 919E 499A WS35 Electrostatically shielded 60 Hz 300 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 330 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS35 |
| Wiring Connection | 499A |
Specifications
| SKU | CS4897294 |
|---|---|
| MPN | MD330E86FCUEEES57 |
| Alternate Part # | D53123 |
| UPC/EAN | 786680111044 |
