Eaton MD330D79CU
SKU: CS4897285MPN: MD330D79CUAlternate Part #: D53307UPC/EAN: 786680064821
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$68,274.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 330 kVA, Cu windings, Frame: 919E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 330 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897285 |
|---|---|
| MPN | MD330D79CU |
| Alternate Part # | D53307 |
| UPC/EAN | 786680064821 |

