Eaton MD550E92CU
SKU: CS4897380MPN: MD550E92CUAlternate Part #: D56300UPC/EAN: 786680064838
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$117,846.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 550 kVA, Cu windings, Frame: 920E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 920E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 550 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897380 |
|---|---|
| MPN | MD550E92CU |
| Alternate Part # | D56300 |
| UPC/EAN | 786680064838 |

