Eaton MD330E93
SKU: CS4897301MPN: MD330E93UPC/EAN: 786680332333
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$38,357.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 150°C, 330 kVA, Al windings, Frame: 919E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 330 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897301 |
|---|---|
| MPN | MD330E93 |
| UPC/EAN | 786680332333 |

