Eaton MD145D92BCU
SKU: CS4897178MPN: MD145D92BCUAlternate Part #: D35407UPC/EAN: 786680111013
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$42,409.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN 460Y/266V 80°C 145 kVA Copper windings 917 428A WS34 60 Hz 10 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 145 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Wiring Connection | 428A |
Specifications
| SKU | CS4897178 |
|---|---|
| MPN | MD145D92BCU |
| Alternate Part # | D35407 |
| UPC/EAN | 786680111013 |
