Eaton MD175E92
SKU: CS4897203MPN: MD175E92Alternate Part #: D17409UPC/EAN: 786680331879
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$28,504.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 460Y/266V 150°C 175 kVA Aluminum windings 917 286D WS34 60 Hz 150 hp
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 175 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Wiring Connection | 321D |
Specifications
| SKU | CS4897203 |
|---|---|
| MPN | MD175E92 |
| Alternate Part # | D17409 |
| UPC/EAN | 786680331879 |
