Eaton MD175E73CU
SKU: CS4897195MPN: MD175E73CUAlternate Part #: D17403UPC/EAN: 786680057410
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$38,024.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460 delta, 150°C, 175 kVA, Cu windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 175 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897195 |
|---|---|
| MPN | MD175E73CU |
| Alternate Part # | D17403 |
| UPC/EAN | 786680057410 |
