Eaton MD220E92ES
SKU: CS4897241MPN: MD220E92ESAlternate Part #: D32407UPC/EAN: 786680064807
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$27,915.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 220 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 220 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897241 |
|---|---|
| MPN | MD220E92ES |
| Alternate Part # | D32407 |
| UPC/EAN | 786680064807 |
