Eaton MD275E86CU
SKU: CS4897275MPN: MD275E86CUAlternate Part #: D95407UPC/EAN: 786680087257
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$53,393.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 275 kVA, Cu windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 275 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897275 |
|---|---|
| MPN | MD275E86CU |
| Alternate Part # | D95407 |
| UPC/EAN | 786680087257 |
