Eaton MD93E70X
SKU: CS4897441MPN: MD93E70XUPC/EAN: 786680051630
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$17,727.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 380Y/220, 150°C, 93 kVA, Al windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 93 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897441 |
|---|---|
| MPN | MD93E70X |
| UPC/EAN | 786680051630 |
