Eaton LY48G28T03CU
SKU: CS4896600MPN: LY48G28T03CUAlternate Part #: LY03015UPC/EAN: 786680031960
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$4,740.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, NEMA 3R, 201, 60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y/120 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 3 KVA, indoor-outdoor, 70A03L
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 201 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 70A03L |
Specifications
| SKU | CS4896600 |
|---|---|
| MPN | LY48G28T03CU |
| Alternate Part # | LY03015 |
| UPC/EAN | 786680031960 |



