Eaton H48G63T09
SKU: CS4890131MPN: H48G63T09Alternate Part #: H09400UPC/EAN: 786680093470
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$6,713.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 9 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-4 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4890131 |
|---|---|
| MPN | H48G63T09 |
| Alternate Part # | H09400 |
| UPC/EAN | 786680093470 |
