Eaton HM2P250C5C
SKU: CS4885692MPN: HM2P250C5CAlternate Part #: 1491D89G21UPC/EAN: 786679000229
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$2,444.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 250 A, Two-pole, Frame J-K, 450-900 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 450-900 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4885692 |
|---|---|
| MPN | HM2P250C5C |
| Alternate Part # | 1491D89G21 |
| UPC/EAN | 786679000229 |

