Eaton E49G31VP3Y1
SKU: CS4871619MPN: E49G31VP3Y1UPC/EAN: 782116981564
Eaton E49 mini metal limit switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Mini Complete Limit Switch, E49, Wobble, Screw Terminals, 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc, 5 mm-50 cm/s, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Wobble |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cast zinc |
| Environmental Rating | IP65 |
| Maximum Ac Current | 5 A continuous |
| Maximum Dc Current | 5 A at 30 Vdc |
| Operating Speed | 5 mm-50 cm/s |
| Operating Temperature Max | 149 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 23 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS4871619 |
|---|---|
| MPN | E49G31VP3Y1 |
| UPC/EAN | 782116981564 |











